Cegły klinkierowe

LODE - CEGŁA KLINKIEROWA - NAJWIĘKSZY WYBÓR CEGIEŁ M.IN. PROFILOWANYCH, KLINKIEROWYCH ORAZ DRĄŻONYCH

Firma LODE oferuje produkty najwyższej jakości, które dzięki swojej trwałości służą naszym Klientom przez długie lata. Wśród naszej oferty znajduje się przede wszystkim cegła klinkierowa, budowlana a także cegła elewacyjna i profilowana. Oferujemy również cegły pełne charakteryzujące się wysoką trwałością na czynniki zewnętrzne. Firma LODE tworzy także cegły na kominy. W dalszym ciągu jest to jedna z najczęściej wybieranych form kominów. Wszystkie produkty firmy LODE dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Oferta produktowa dotycząca cegieł profilowanych, klinkierowych, pełnych i budowlanych jest stale rozwijana, zarówno oferta kolorystyczna jak i produktowa. Aktywnie poszukujemy dalszych możliwości rozwoju oraz uzupełnienia obecnego portfela produktowego aby sprostać wymaganiom klientów.

 

 

Czym jest klinkier?

Nazwa „Klinkier” pochodzi  prawdopodobnie od holenderskiego słowa „klingen” (czyt. klinken) czyli dzwonić. Cegły klinkierowe bowiem charakteryzują się „metalicznym” dźwiękiem podczas uderzania jednej  cegły o drugą.

Przyjęło się wśród ceramików uważać, że aby cegłę móc nazwać klinkierową powinna ona jako wyrób finalny charakteryzować się pewnymi cechami:

- powstać w procesie wypału gliny

- posiadać nasiąkliwość mniejszą lub równą 6% ( Niemcy dopuszczają 7%)

- posiadać wytrzymałość na ściskanie  większa niż 30MPa

- być mrozoodporną

Jeśli cegła nie spełnia choć jednego z ww. parametrów formalnie nie można jej nazwać klinkierową. Cegła klinkierowa jest całkowicie naturalnym produktem. Powstaje z gliny i piasku wypalanych w temp. 1100 C.

 

Cegła klinkierowa - gdzie można ją zastosować?

Cegła klinkierowa jest materiałem znanym i stosowanym od stuleci, ciągle ulepszana odpowiada zmieniającym się potrzebom i rosnącym wymaganiom. Żadna inna technologia wykonania elewacji nie gwarantuje tak szerokiej palety możliwości kształtowania elewacji oraz detali architektonicznych.

Ze względu na swą wytrzymałość, trwałość i wszechstronne zastosowanie  zawsze była bardzo cenionym i pożądanym  materiałem konstrukcyjnym. Stosowana jest na elewacjach budynków, ogrodzeniach, parkanach i  innych elementach małej i dużej architektury. Jest stylowym dodatkiem do nowoczesnych, awangardowych projektów i pięknym wykończeniem tradycyjnych domów.

Najwyższa jakość cegły klinkierowej - tylko od LODE

Cegły klinkierowe Lode powstają w wyniku wypału odpowiednio wyselekcjonowanych gatunków glin (nie każda glina nadaje się do produkcji klinkieru) w temperaturze około 1000-1100st C. Do masy gliny nie dodaje się niemal nic więcej poza piaskiem i szamotem, które mają ograniczyć skurcz cegły oraz nadać gotowemu produktowi właściwe parametry fizyczne.  W wyniku takiego działania otrzymujemy spiek o bardzo niskiej nasiąkliwości i dużej wytrzymałości mechanicznej. Kolor klinkieru jest nieodłącznie związany z  rodzajem gliny.  Zależy on bezpośrednio od rodzaju  złoża. Poprzez zmieszanie dwóch lub więcej gatunków glin można uzyskiwać kolory pośrednie lub wyroby cieniowane. Jako że do gliny nie dodaje się żadnych farb czy pigmentów nie ma mowy o zmianie jej kolorystyki w czasie.

W tym tkwi właśnie sekret trwałości koloru klinkieru Lode - może on ulec zabrudzeniu czy zakurzeniu ale nie ma prawa się odbarwić czy wyblaknąć.

Wszystkie cechy nadane w czasie procesu produkcji cegłom, przenoszą się w późniejszym okresie na powstałe z nich konstrukcje w tym na elewacje, nawierzchnie, elementy małej i dużej architektury.

Tym sposobem uzyskujemy trwałe odporne na warunki zewnętrzne i co ważne także na blaknięcie konstrukcje, które poza tym, że są długowieczne to maja ponadczasowy charakter.

 

 

PRZYKŁADY REALIZACJI